OH MY DOODLES!

NIE KUPUJ PSA NA ŚWIĘTA!

Nie kupuj psa na święta

Coraz częściej w sklepach pojawiają się dekoracje świąteczne, choinki i pomysły na prezenty dla najbliższych. Nie da się ukryć, że święta zbliżają się wielkimi krokami – zostało nam raptem 5 tygodni do Bożego Narodzenia! To okres pełen bliskości z rodziną, ale też gorzkiej refleksji związanej z psiakami. A dokładniej – z krótkowzrocznością osób, które wręczają psy jako prezent pod choinkę, szczególnie swoim dzieciom.

Daleka jestem od dyktowania, jak inni mają żyć ? – nie ingeruję ani w prywatność, ani też w przekonania drugiego człowieka. Jednak nie mogę milczeć w sytuacji, gdy co roku powielany jest schemat: w grudniu pies wręczany jest jako prezent, w marcu zwierzak już staje się problemem, a w czerwcu psiak ląduje przywiązany w lesie lub w schronisku. Pies to nie zabawka, to nie przedmiot, to nie pomysł na święta. To żywa istota, która czuje i zasługuje na miłość, z którą wiążą się obowiązki, wyrzeczenia i koszty. 

Decyzja o zakupie psa powinna być przemyślana. Musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań – czy mam czas na opiekę? Czy będzie mnie stać na weterynarza i ewentualne leczenie, na dobrej jakości karmę, na pielęgnację? Czy moi domownicy będą akceptować zwierzę i czy nie będzie „spychologii obowiązków”? Zakup pod wpływem impulsu to przepis na katastrofę – cierpisz na tym Ty, cierpi rodzina, a przede wszystkim cierpi niewinna istota. Dlatego nie kupujcie psa na święta, nie traktujcie go jako prezent bożonarodzeniowy!

Osobną kwestią pozostaje zakup psów z podejrzanych miejsc i pseudohodowli, od osób niezweryfikowanych w środowisku. Nie dajcie się nabrać na osobniki „w promocyjnej cenie” za 2-3 tysiące zamiast 10 tysięcy. Takie zwierzęta najczęściej pochodzą z dzikich krzyżówek, z „rozrodu hurtowego” (suka wykorzystywana jest jako chodzący inkubator, bez czasu na regenerację po porodzie). Co za tym idzie – psy „tworzone są” i często żyją w skandalicznych warunkach, a ryzyko chorób genetycznych znacznie rośnie. Właściciele takich miejsc często nie mają pojęcia o danej rasie lub hybrydzie, za to doskonale wiedzą, jak żerować na ludziach. Widzę, że na portalach sprzedażowych pojawia się coraz więcej tego typu ogłoszeń, dlatego uważajcie.

Nie kupuj psa na święta. Nie kupuj psa z OLX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *