OH MY DOODLES!

Żywienie szczeniąt – jakie karmy polecamy?

@cava_minidoodles x @zdrowadietapsa

Hejjj! Dzisiejszy wpis będzie zdecydowanie dłuższy niż poprzednie, ale to ze względu na dużą dawkę wiedzy. W zasadzie powinnam napisać „porcję” zamiast „dawkę”, żeby dopasować się do tematu ?  We współpracy z psim dietetykiem, Kasią Żmuda, która należy do teamu https://balans.dog – przygotowałyśmy garść wskazówek na temat żywienia psiaków. 

Dlaczego zajmujemy się tym tematem? Ponieważ przez pierwsze miesiące życia organizm naszych czworonogów bardzo intensywnie się rozwija. Szczenięta potrzebują pożywienia dobrej jakości, które dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wszelkie błędy żywieniowe popełnione na tym etapie mogą skutkować problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu. Warto o tym pamiętać wybierając dla psiaka karmę komercyjną (suchą lub mokrą), a także wprowadzając smaczki i gryzaki. . Zapraszamy do dalszej lektury!

Lily & Lola

Karmy suche

Karma sucha jest najczęściej wybieranym pożywieniem dla psów. Nie musimy nikomu mówić, że karma karmie nierówna, o czym najlepiej świadczą etykiety na tyle opakowania. Dobrej jakości karmy nie będą zawierać zbóż, a zdecydowana większość składu to będzie mięso. Wszelkiego rodzaju produkty uboczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także sztuczne barwniki i konserwanty nie wpłyną korzystnie na zdrowie psiaka. Przy złej jakościowo karmie pojawią się m. in. problemy ze strony układu pokarmowego (biegunki, gazy, zaparcia, częste wypróżnienia, duża objętość stolca).. Zgodnie z rekomendacjami Kasi, warto podawać psu następujące karmy:

✓ Simpsons 80/20 Puppy Mixed Fish&Chicken

✓ Simpsons Puppy Sensitive Salmon & Potato

✓ NATUREA Grainfree GROWTH Kurczak 

✓ Doodle Food – linia karm dla szczeniąt

✓ Paka Zwierzaka Łosoś i słodkie ziemniaki SZCZENIĘTA

✓ Purizon Puppy, kurczak i ryba, bez zbóż 

✓ Psiastki karma bezzbożowa – łosoś z plamiakiem, błękitkiem i szparagami – szczenięta wszystkich ras 

✓ Lovi Food Łosoś z warzywami – karma bezzbożowa dla szczeniąt średnich i dużych ras

✓ Farmina N&D Ocean Cod Pumpkin & Cantaloupe PuppyMini

✓ Farmina N&D Pumpkin Puppy Starter – karma dla szczeniąt w okresie odstawienia

✓ Farmina N&D Prime Chicken & Pomegranate Puppy Mini

✓ Spiżarnia Pupila Indyk & Kaczka z batatami, koprem i rumiankiem dla szczeniąt

Karmy mokre

Przez niektórych właścicieli karmy mokre błędnie postrzega się jako rarytas, bez którego psiak może się obyć. Błąd! Karmy mokre stanowią pełnowartościowy posiłek, tak samo jak karmy suche. Z powodzeniem można stosować je jako podstaę żywienia. Są mniej przetworzone, zawierają więcej mięsa i zdecydowanie bardziej smakują psiakom.Dodatkowym plusem jest fakt, że karma mokra zawiera dużo wody, co jest szczególnie ważne przy letnich upałach i pieskach, które wody pić nie lubią. Jeśli szukacie dobrych jakościowo karm mokrych, to warto zainteresować się tymi pozycjami:

✓ Wiejska Zagroda Puppy

✓ Farmina ND Pumpkin Chicken & Pomegranate Starter

✓ Farmina ND Pumpkin Lamb & Blueberry Starter

✓ Dogs Plate Junior

✓ Folk Junior

✓ Zooplus Bio – indyk z marchwią

✓ NATURINA Elite Wet Puppy Wellness – 94% Łosoś z indykiem

Smaczki

W przypadku szczeniąt nie należy często zmieniać rodzajów smaczków – wrażliwe psie brzuszki mogą zareagować na to równie nerwowo, jak na zmianę karmy. Skoro mowa o karmie – to od niej w dużej mierze zależy, kiedy zaczniemy podawać smaczki. Jeśli psiak ustabilizuje się już na danym gatunku karmy i nie będzie miał problemów z wydalaniem (brak biegunek,zbyt częstych wypróżnień), to możemy wprowadzać smaczki. Dobrze zacząć od podstawowych rodzajów mięs, np. indyka, wołowiny, łososia, a dopiero później dodawać nietypowe smaki, np. dziczyznę, sarninę. Należy jednak pamiętać, by nie wprowadzać kilku rodzajów smaczków naraz, np. wołowego, króliczego, łososiowego i baraniego. Jeśli po takiej mieszance wystąpią jakieś rewolucje żołądkowe lub rekacja alergiczna trudno będzie określić, które mięso jest głównym winowajcą. Marki smaczków, które warto rozważyć, to przede wszystkim:

✓ Samo Mięso

✓ Meatlove

✓ Escapure

✓ Zoya

✓ Syta Micha

✓ IcePaw

✓ Paka Zwierzaka

✓ Berty

✓ Psiacha od Doodle Pals

✓ Ayla

✓ Lata Kita

Gryzaki

Podobnie jak ze smaczkami, tak i z gryzakami należy postępować rozważnie, stopniowo je wprowadzając do psiego bufetu. Tutaj należy przede wszystkim zwrócić uwagę na twardość gryzaka, zaczynając od miękkich, stopniowo zwiększając ich twardość. Jedyne gryzaki, które będziemy rozważać, to te „naturalne”, wykonywane z ususzonych części zwierząt. Zawsze kierujemy się zasadą: im mniej przetworzony produkt, tym lepszy dla naszego czworonoga. Na pierwszy ogień warto wprowadzić królicze uszy – wyjątkowo pożywne, smaczne, a przy okazji miękkie, idealne do pierwszych kontaktów z gryzakiem. Później zwiększamy twardość, koniecznie zahaczając o nosy i skóry – to najlepsze elementy do żucia. Wyjątkowo trwałym „surowcem” są wołowe penisy – ta część zwierzęcia posłuży mu na wiele godzin żucia. Jeśli chodzi o marki, to tu polecamy:

✓ Milord

✓ Meatlove

✓ Samo Mięso

✓ Syta Micha

✓ e-pies.eu

✓ Lunderland

Tego nie rób!

Błędy żywieniowe mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki, które będą objawiać się na różne sposoby. Niektóre zaniedbania wywołują podatność na choroby, a inne z kolei mogą się kumulować i uderzyć w zwierzaka ze zdwojoną siłą na starość. Upewnij się, że przy doborze pożywienia dla swojego psastosujesz następujące zasady:

✗ Nie podawaj psu karm marketowych – ich głównym składnikiem są zboża oraz odpady poprodukcyjne, takie jak pazury czy dzioby, które nie powinny znaleźć się w diecie psa

✗ Nie podawaj psu kości – po ich pogryzieniu tworzą się ostre krawędzie, które niczym drzazgi mogą poranić przełyk, żołądek i jelita zwierzaka

✗ Wybierając gryzak, unikaj wędzonych, bielonych, silnie przetworzonych lub barwionych gryzaków – to nie wpłynie dobrze na zdrowie psiaka

✗ Nie dawaj psiakom czekolady – w czekoladzie znajduje się teobromina, która nie stanowi zagrożenia dla człowieka, lecz dla czworonogów jest trucizną

✗ Uważaj na podawanie niektórych warzyw – generalnie bezpieczne będą buraki, marchewki, seler, pietruszka, cukiniai bataty, ale absolutnie unikaj cebuli, pora, czosnku oraz surowych ziemniaków. 

Benji

@cava_minidoodles x @zdrowadietapsa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *