Hej! Ostatnio na Facebooku wybuchło niemałe zamieszanie w związku z nieuczciwym “hodowcą” wydającym chore szczenięta przyszłym właścicielom.? Sytuacja taka oczywiście nie powinna mieć miejsca, każda szanująca się hodowla musi dopilnować badań, by psiaki trafiające do nowej rodziny były całkowicie zdrowe! Abyście mieli świadomość, o co zapytać hodowcę i jakich badań wymagać, przedstawię Wam moją rozpiskę czynności w zakresie diagnostyki zdrowotnej zwierząt. Uważam, że podejmowane przeze mnie kroki są w pełni wystarczające, by właściciele mieli pewność, że ich psiak jest zdrowy, a takie postępowanie powinno być unormowane prawnie.
Podstawową kwestią, od której musimy zacząć planowanie potomstwa są testy genetyczne obojga rodziców. Rodzice w 100 % muszą być CLEAR! Dzięki odpowiednio wczesnej reakcji możemy zapobiec przenoszeniu obciążeń genetycznych z potencjalnych rodziców na dzieci. Czasami może dojść do sytuacji, w której dana suczka nie może dać potomstwa z konkretnym psem, gdyż szczenięta byłyby narażone na defekty, takie jak zapadnięcie tchawicy, wypadanie dysku czy choroby układu krwionośnego i inne. Bardzo ważną kwestią również jest odrobaczenie naszej suczki przed zajściem w ciąże.
Zaraz po urodzeniu szczeniąt, konieczne jest przeprowadzanie odrobaczania, które następuje w dwóch dawkach. Ja swoje szczeniaki odrobaczałam w 4 i 5 tygodniu życia, a kolejne odrobaczanie przeprowadzam w 7 i 8 tygodniu, czyli w momencie, gdy są gotowe do wydania nowym właścicielom. Natomiast jeżeli szczenięta przebywają u hodowcy dłużej niż 8 tygodni, wtedy proces odrobaczania wydłużamy podając kolejne dawki preparatu. Istotne jest to, że jednocześnie odrobaczam za każdym razem wszystkie psy znajdujące się w domu – nie tylko szczenięta, ale także suczki.
Drugim etapem jest rozszerzona wizyta kontrolna u weterynarza oraz szczepienie – to robimy w 5 i 6 tygodniu życia szczeniąt. Podczas takiego badania weterynarz bada psiaki od A do Z.? Sprawdza ich oczka, zgryz, wykonuje badania palpitacyjne i inne rutynowe czynności. Nie prowadzi się natomiast badań pod kątem kału – jeśli szczeniaki załatwiają się normalnie, a ich wydaliny nie budzą podejrzeń, wówczas ten typ badania można sobie odpuścić.
Wspomniałam też o szczepieniach? – aby ułatwić tę kwestię, zostawiam kalendarz szczepień, który należy wdrożyć u swoich czworonogów:
- 6 tydzień życia – pierwsze szczepienia przeciwko nosówce i parwowirozie
- 9 tydzień życia – powtórne szczepienia przeciwko parwowirozie i nosówce, pierwsze szczepienia przeciwko chorobie Rubartha, leptospirozie i kaszlowi kenelowemu
- 12 tydzień życia – powtórne wykonanie szczepień z 9. tygodnia życia (parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, leptospiroza, kaszel kenelowy)
- 15/16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie