OH MY DOODLES!

Przygotowanie psiaków do wydania właścicielom

Hej! Ostatnio na Facebooku wybuchło niemałe zamieszanie w związku z nieuczciwym “hodowcą” wydającym chore szczenięta przyszłym właścicielom.🙁 Sytuacja taka oczywiście nie powinna mieć miejsca, każda szanująca się hodowla musi dopilnować badań, by psiaki trafiające do nowej rodziny były całkowicie zdrowe! Abyście mieli świadomość, o co zapytać hodowcę i jakich badań wymagać, przedstawię Wam moją rozpiskę czynności w zakresie diagnostyki zdrowotnej zwierząt. Uważam, że podejmowane przeze mnie kroki są w pełni wystarczające, by właściciele mieli pewność, że ich psiak jest zdrowy, a takie postępowanie powinno być unormowane prawnie.

Podstawową kwestią, od której musimy zacząć planowanie potomstwa są testy genetyczne obojga rodziców. Rodzice w 100 % muszą być CLEAR! Dzięki odpowiednio wczesnej reakcji możemy zapobiec przenoszeniu obciążeń genetycznych z potencjalnych rodziców na dzieci. Czasami może dojść do sytuacji, w której dana suczka nie może dać potomstwa z konkretnym psem, gdyż szczenięta byłyby narażone na defekty, takie jak zapadnięcie tchawicy, wypadanie dysku czy choroby układu krwionośnego i inne. Bardzo ważną kwestią również jest odrobaczenie naszej suczki przed zajściem w ciąże.

Zaraz po urodzeniu szczeniąt, konieczne jest przeprowadzanie odrobaczania, które następuje w dwóch dawkach. Ja swoje szczeniaki odrobaczałam w 4 i 5 tygodniu życia, a kolejne odrobaczanie przeprowadzam w 7 i 8 tygodniu, czyli w momencie, gdy są gotowe do wydania nowym właścicielom. Natomiast jeżeli szczenięta przebywają u hodowcy dłużej niż 8 tygodni, wtedy proces odrobaczania wydłużamy podając kolejne dawki preparatu. Istotne jest to, że jednocześnie odrobaczam za każdym razem wszystkie psy znajdujące się w domu – nie tylko szczenięta, ale także suczki. 

Drugim etapem jest rozszerzona wizyta kontrolna u weterynarza oraz szczepienie – to robimy w 5 i 6 tygodniu życia szczeniąt. Podczas takiego badania weterynarz bada psiaki od A do Z.🙂 Sprawdza ich oczka, zgryz, wykonuje badania palpitacyjne i inne rutynowe czynności. Nie prowadzi się natomiast badań pod kątem kału – jeśli szczeniaki załatwiają się normalnie, a ich wydaliny nie budzą podejrzeń, wówczas ten typ badania można sobie odpuścić. 

Wspomniałam też o szczepieniach💉 – aby ułatwić tę kwestię, zostawiam kalendarz szczepień, który należy wdrożyć u swoich czworonogów:

  • 6 tydzień życia – pierwsze szczepienia przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9 tydzień życia – powtórne szczepienia przeciwko parwowirozie i nosówce, pierwsze szczepienia przeciwko chorobie Rubartha, leptospirozie i kaszlowi kenelowemu
  • 12 tydzień życia – powtórne wykonanie szczepień z 9. tygodnia życia (parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, leptospiroza, kaszel kenelowy)
  • 15/16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *