OH MY DOODLES!

Czy cavapoo wymaga szczególnej uwagi?

Cześć 🙂 Dzisiejszy wpis będzie dotyczył opieki nad cavadoodle’ami. Wiele osób obawia się, że ze względu na żywiołowość i energię tych psiaków trzeba zapewnić im specjalną opiekę, a ich gęste i piękne futro wymaga szczególnych środków pielęgnacji. 
Cavoodle uchodzą za rasę energiczną, radosną, wykazującą naturalne potrzeby zabawy i ruchu. Nie oznacza to jednak, że wyprowadzanie pupila wiąże się z biegami długodystansowymi, maratonami czy innymi triathlonami (absolutnie nie!?) – w zupełności wystarczy im zabawa z aportowaniem piłeczki, frisbee lub patyka 🙂 Jeśli macie ogród, działkę rekreacyjną lub w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania znajduje się park, las, plaża lub łąka – wykorzystajcie to!? Zarezerwujcie sobie kilka chwil dziennie i spędźcie je ze swoim pupilem – w zamian otrzymujecie przecież dozgonną miłość, mokry nosek i ogonek merdający z wdzięczności!?

Wiecie już, że nie trzeba obawiać się ruchliwości psiaka – a co z pięknym futrem? Odpowiednia (nie najtańsza, nie śmieciowa, nie z byle jakim składem) karma i czesanie przy pomocy kilku akcesoriów co kilka dni w zupełności wystarczą. Ktoś może zapytać “A co z tendencją do łzawienia oczu i infekcji uszu? Przecież to główna bolączka pudli i cavalierów!”. Otóż cavapoo znacznie rzadziej zapada na choroby oczu i uszu. Aby jednak minimalizować ryzyko, zalecam regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że z Waszym pupilem jest wszystko okej. Do tego należyta dawka ruchu, praca z grzebieniem i dobrej jakości karma – to w zupełności wystarczy Wam i Waszym cavadoodle’om 🙂 

Jedyną niedogodność, jaką możecie odnotować przy tej rasie, jest silne przywiązywanie się do właściciela – niektóre psiaki rzeczywiście nie znoszą samotności, ciężko przeżywają też długotrwały brak uwagi właściciela i kilkudniowe nieobecności. Warto już na początku, we właściwy sposób przygotowywać pupila do przebywania samemu. Tak aby w przyszłości nie doprowadzić do lęku separacyjnego. Cavadoodle nie będzie dobrym wyborem dla osób, które są bardzo zapracowane, regularnie wyjeżdżają w podróże służbowe lub skłonne są do samotnych wypraw. Pamiętajmy, że przy całym swoim “pluszakowym” wyglądzie cavapoo to istosty żywe, w których jest mnóstwo emocji – nie traktujmy ich jak zabawki. W kolejnym wpisie chciałabym odpowiedzieć na Wasze kolejne, często zadawane pytanie: Czy cavapoo dobrze zareaguje na nasze pociechy? Jak cavadoodle zachowuje się przy dzieciach? Tego dowiecie się już niedługo, do zobaczenia ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *