OH MY DOODLES!

Charakter doodlowych szczęniąt :)

Charakter Doodle’i

Cześć wszystkim!??? Ten wpis poświęcam obserwacjom, które poczyniłam przez pierwsze kilka tygodni życia szczeniaków z mojego nowego miotu. Poza uważnym nadzorowaniem ich zdrowia, przyglądałam się charakterom i sposobom zachowania psiaków. Dlaczego poprzestałam wyłącznie na obserwacji, a nie wykonywałam testów? Co udało mi się wyczytać z moich czworonogów? Poniżej dzielę się swoimi przeymśleniami 🙂 

Zacznijmy może od tego, dlaczego nie wykonywałam Testu Campbella, Volharda czyli prawdopodobnie najbardziej znane “eksperymenty behawioralne” na zwierzaku. Przede wszystkim ze względu na ich niewiarygodność i niemiarodajność – psiaki zupełnie inaczej reagują na kogoś, kto doskonale je zna, a inaczej na osobę, którą widzą pierwszy raz w życiu. Znamy przykład wielu zwierząt, które mają tendencje do agresywnych zachowań wobec obcych, które są naturalnym objawem stresu i strachu. Ponadto, sama osoba wykonująca ten test może “przyczynić się” do zafałszowania wyników – jedni będą robić opisane czynności delikatnie i przyjemnie, inne zaś wyzwolą w psiakach reakcję obronną i uruchomią poczucie zagrożenia. Czy warto więc skupiać się na kilku próbach (dokładnie 5, które zaprezentują może z 5-10% ogólnego charakteru psa), które i tak bardziej przypominają wróżenie z fusów, niż rzetelne badania? Moim zdaniem nie, zwyczajnie szkoda na to czasu?

Najskuteczniejszym sposobem wybadania swoich psiaków jest obserwacja? Poniżej zostawiam Wam garść ciekawostek na temat moich spostrzeżeń co do pierwszego miotu!

  1. Olaf – urodzony jako pierwszy w miocie, towarzyski, radosny, uwielbia zabawy z towarzystwem, ale jeśli inne psiaki zaczynają się z nim za bardzo droczyć, to przybiera postawę wycofaną. Bardzo lubi jeść, jeśli inny psiak nie dokończy swojej porcji, możecie być pewni, że Olaf ją skonsumuje?
  2. Manu – drugi z samców w tym miocie jest równie towarzyski i radosny co jego brat, jednak ma tendencje do inicjowania i przewodniczenia zabawom. Jest niesamowicie ciekawy świata i bywa go pełno w całym domu.
  3. Fibi – pierwsza dziewczynka z miotu – bardzo chętnie wchodzi w interakcję tak z drugim psiakiem, jak i człowiekiem; często sama prowokuje taki kontakt poprzez zaczepki. Jest to psiak posłuszny, który reaguje na komendy z podwójnym zaangażowaniem.
  4. Ginger – druga dziewczynka z miotu, która cechuje się ogromnymi pokładami energii. Razem z Manu inicjuje zabawę dla całego stada – od nich wychodzi “iskra zapalna”, która powoduje, że psiaki wkrótce się razem bawią.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *